Aynı IP adresinde bulunan siteler

Merhaba Arkadaşlar,
Bugün paylaşımlı hosting kullanan web sitelerinin en büyük sorunlarından olan ve belirli zamanlardan ortaya çıkan bir problemden sizlere bahsetmek istiyorum. Kendinize ait bir sunucunuz veya VPS/VDS yok ise bu durumda bayi hosting veya bireysel hosting kullanıyorsunuzdur. Kullanmakta olduğunuz bu tarz hosting paketlerinde meydana gelen yerli yersiz yavaşlamalar bazen sizlerin canını sıkabilir. Ben burada bunun çözümünü paylaşmayacağım çünkü bunun bir çözümü yok. Aslında tabi ki var ama bunun için biraz kesenin ağzını açmanız ve bir sunucu almanız gerekiyor ki buda masraflı bir iş.

Gelelim şimdi sitelerinizin yavaşlama sebeplerine. Aslında bir web sitesinin yavaşlamasına etken 100 ‘lerce sebep olabilir ama bizim burada değineceğimiz kısım paylaşımlı hosting’in sebep olduğu yavaşlama. Şimdi düşünün bir sunucu var ve sahibi bunu onlarca parçaya bölüm ayrı ayrı insanlara satabilir. Çoğu hosting firması bu satış işleminde özenli davranmaya çalışıyor fakat bazen hatalı sciprt , veya virüs bulaşmış bir sistem sunucuyu aşırı yormaya başlıyor ve bu durumda aynı sunucuda bulunan sizin siteniz de doğal olarak yavaşlamaya başlıyor. Maalesef bundan kurtulmak için yapabileceğiniz hiç bir şey yok.

Aynı ip adresinde barınan siteler ise başka bir sorunu teşkil ediyor. En büyük bela spam ‘a düşme kabusu. Bundan kurtulma yönteminiz var. Hosting’i aldığınız yere başvurarak temiz bir ip adresi alabilir ve sitenizin çıkışını bu ip adresi üzerinden yapabilirsiniz. Ama bu yukarılarda bahsettiğim yavaşlama sorunlarının önüne geçmiyor maalesef.

Başlıkta belirttiğim hususa gelecek olur isek sitenizin ip adresini aşağıda belirteceğim sitelere yazarsanız size aynı ip adresinde bulunan bütün web sitelerini görebilirsiniz.

İlk bahsedeceğim site ; hackertarget

Bu siteye girdiğiniz ip adres kısmına sitenizin ip adresini girdiğinizde aynı ip adresindeki bütün siteleri görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
Rusya, Dark Web’e girmeyi kolaylaştıracak! Yasak kaldırıldı

İkinci sitemiz ise ; You Get Signal

Bu sitemiz de diğer belirttiğim site ile aynı işlevi görüyor.

Bir Önceki İçerik

Samsung One UI 4.1 Yeni Cihazlar İçin Yayınlandı

Bir Sonraki İçerik

Plesk Panel Yandex Dkim Nasıl Oluşturulur ?

Bu İçeriğe Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.